1. Prečo by som sa mal/a stať dobrovoľníkom/dobrovoľníčkou?

Určite ste už počuli veľa o tom, ako systém v krajine nefunguje, ako je všetko nanič, že o „tieto" veci by sa mal starať štát, samospráva, mesto, miestna časť... Avšak určite vás už nadchla nejaká vec, ktorá vo vašom okolí zlepšuje kvalitu života, teší či len ulahodí oku, no možno ani netušíte, že za tým stojí niekto, kto pomohol dobrej veci úplne dobrovoľne. Každý jeden z nás je strojcom svojho šťastia a je tvorcom udalostí vo svojom okolí. Aj malým zapojením sa do aktivít pomáhate zlepšovať, skrášľovať či zdokonaľovať fungovanie okolo seba. Rozhliadnite sa. Žijeme na takom mieste, aké si vytvoríme. Pocit, že ste urobili niečo navyše, niečo užitočné nielen pre seba, ale i pre druhých, spokojnosť a myšlienka na to, že ste v živote prispeli k dôležitým veciam v spoločnosti, vás bude hriať pri srdci.

2. Koľko času potrebujem, ak sa chcem stať dobrovoľníkom/dobrovoľníčkou?

Všetko závisí od vašej chuti a časových možností. Existujú jednorazové dobrovoľnícke činnosti (napr. pomoc pri usporadúvaní podujatí), ale aj dlhodobé, ktorým sa môžete venovať pravidelne pár hodín či dní v týždni (napríklad pomoc s písaním domácich úloh, prechádzky či rozhovory s deťmi/seniormi, ktorí to potrebujú). Môžete si vybrať z ponúk v našej databáze alebo sa s nami poradiť o možnostiach vašej vlastnej zaujímavej dobrovoľníckej aktivity a my vám radi poradíme, ako postupovať. Môžeme vám odporučiť vhodné kontakty, pokúsime sa vás spojiť s ďalšími ľuďmi a uľahčiť vám tak proces, do ktorého ste sa rozhodli pustiť. To, koľko času venujete, závisí len od vašich možností. Každý z nás vie ponúknuť len toľko, koľko môže. A mnohokrát stačí naozaj máličko.

3. A čo z toho budem mať?!

Ľudia sa stávajú dobrovoľníkmi či dobrovoľníčkami z rôznych dôvodov. Veľkou odmenou je pocit, že pomáhate alebo zlepšujete život vôkol seba, ale tým prínosy takejto činnosti nekončia. Vďaka dobrovoľníctvu môžete získať zručnosti potrebné pre vaše lepšie uplatnenie sa (napríklad sa zlepšiť pri práci s počítačom alebo inými nástrojmi, zdokonaliť sa v organizačných, komunikačných či prezentačných schopnostiach...), rozšíriť si okruh kontaktov, zvýšiť svoju sebadôveru, cítiť, že ste potrebný. Okrem toho, že niekomu pomôžete, si zároveň môžete zvýšiť svoje šance vrátiť na trh práce, posunúť sa v kariére alebo si rozšíriť okruh priateľov. To znie celkom fajn, nie?

4. Potrebujem špeciálne vzdelanie?

Vo všeobecnosti nie, nezáleží na tom, aké vzdelanie ste dosiahli. Existujú však dobrovoľnícke ponuky, na ktoré potrebujete isté schopnosti a vedomosti, ktoré však môžu súvisieť skôr s hodnotovou orientáciou, charakterovými vlastnosťami a chuťou, a na to sme tu my v Centre dobrovoľníctva, aby sme vám pomohli nájsť činnosť vhodnú presne pre vás. Špecializované činnosti vyžadujúce konkrétny druh vzdelania bývajú v dobrovoľníckych ponukách uvedené. Pre niektoré z nich vás môže pripraviť organizácia, v ktorej budete pôsobiť.

5. Ak budem „dobrovoľníčiť", neprídem napríklad o podporu v nezamestnanosti?

Nie. Je však potrebné, aby ste si neprestali hľadať prácu. Pracovníci a pracovníčky v dobrovoľníckom centre vám o tom povedia viac, vysvetlia rozdiel v zákone o dobrovoľníctve a napr. zákone o službách zamestnanosti, s ktorými si pojmy týkajúce sa dobrovoľníctva ľudia často zamieňajú.

6. Môžem sa niekde na dobrovoľníctvo pripraviť?

Naše Centrum dobrovoľníctva, ale i samotné organizácie, s ktorými spolupracujeme a posúvame im dobrovoľníkov, poskytujú svojim dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam školenie, tréning či prípravu na dobrovoľnícku činnosť. Miera zaškolenia závisí od toho, čo konkrétna organizácia potrebuje.

7. Môžem „dobrovoľníčiť" s priateľmi alebo príbuznými?

Samozrejme, takýchto príležitostí je veľa. Niektoré aktivity sa robia ľahšie v kruhu priateľov, kolegov či známych.

8. Preplatí mi organizácia, pre ktorú budem „dobrovoľníčiť", náklady spojené s touto činnosťou?

Niektoré organizácie sú schopné preplatiť vám náklady na cestovanie či stravu. Závisí to však od konkrétnych možností tej-ktorej organizácie, bude teda lepšie, ak sa na to na začiatku opýtate.

9. Môžem „dobrovoľníčiť" z domu?

Samozrejme. Počet ľudí, ktorí sa venujú takémuto druhu dobrovoľníctva, neustále rastie. Môžete pomáhať organizácii, ktorej hodnoty sú vám blízke. Aj z domu.